Ëyþø

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ëyþø byl nakaur, kterému se omrzely tradiční nakaurské způsoby, zvláště co se týkalo lidí. Činy ostatních nakaurů nepovažoval za zvrhlé, pouze chtěl něco jiného a tak začal pomocí dimenzionálních bran zkoumat různé světy a hledat mezi nimi nějaký, kde by mohl žít podle svých představ. Tak se dostal na Aarghaamu, kde s překvapením zjistil, že planeta je živá a rozhodl se s ní navázat kontakt. Po čase s živou planetou navázal přátelství a usadil se na ní.

Po nějaké době na Aarghaamu přišli dimenzionální branou lidští uprchlíci a usadili se zde. Zanedlouho mezi nimi vypukla nemoc, která je mohla zakrátko vyhladit. Ëyþø byl zvědavý a tak vstoupil mezi lidi a pomocí magie nemoc vyléčil, pročež ho lidé začali uctívat jako svého boha, ačkoliv je opakovaně upozorňoval, že jejich víra je chybná. Lidem na Aarghaamě na tom ale nezáleželo. Ëyþøva častá pomoc se spoustou problémů, které lidé měli, pro ně byla tak jako tak dostatečným důvodem, aby ho začali uctívat, ať už pro ně byl bohem či nikoliv.

Ëyþø si sám postavil palác ve tvaru pyramidy poblíž dimenzionální brány a lidé se ze všech koutů planety sestěhovali kolem něj, čímž vzniklo velké město. Zbloudilý nakaur tak úspěšně a milosrdně vládl lidem po několik desítek let, než na planetu přišla skupinka zvědavých nakaurů, které zajímalo, jak si jejich soukmenovec vede, a byli ohromeni lidskou vírou v něj. Shodou náhod ale jen krátce poté celou divilizaci na Aarghaamě vyhladil dopad velkého meteoritu. Nadpřirozený lev Rhaaxo, stvořitel a majitel planety, poté sice obnovil dimenzionální bránu, ale už nikoliv civilizaci. Ëyþø sám zkázu aarghaamské civilizace přežil a obnovenou dimenzionální bránou odešel do Kaely Akexi, kde se vmísil mezi lidské obyvatelstvo a našel si zde i lidskou družku, se kterou splodil a vychoval dceru Kendru.

Pro ostatní nakaury se Ëyþø a jeho kult stal inspirací, jak efektivněji spravovat svou říši, čímž pomohl obě nakaurské říše vynést mezi nejsilnější ekonomiky na Akelii. Když jeho dcera se svým manželem založila Ezryi, třetí stát pod vládou nakaurů, Ëyþø se do něj odmítl přestěhovat a zůstal v Kaele Akexi.

Související stránky