Šedá zkáza

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šedá zkáza je přízvisko nejničivější zbraně, kterou kdy lidé vytvořili, a také nejvýznamnějším využitím nanotechnologie v historii akelianského vojenství. Sestává z nanobotů, mikroskopických zařízení, jejichž jedinou činností bylo z veškeré okolní hmoty replikovat sama sebe (tzv. Grey Goo).

Byla nasazena ve třetí válce ras proti nadpřirozeným lvům, ovšem díky magii na ně a Tyrheljörg nijak nepůsobila. Díky zoufalství, které provázelo vývoj této technologie, navíc neměla žádnou pojistku, takže se následně obrátila proti svým tvůrcům. Kompletnímu zničení planety a její přeměně na kouli nanobotů zabránili nadpřirození lvi, kteří tuto technologii spolu s nakaury zneškodnili pomocí magie. Ačkoliv poté lvi za pomoci nadpřirozených draků a nakaurů i jiných akelianských elfů během poměrně krátké doby obnovili vegetaci a jiné životní formy na planetě, kompletní náprava škod si vyžádala ještě několik měsíců.

Svůj skutečný ničivý potenciál zbraň předvedla až o něco později ve válce mezi Ischeny a Gutury. Ischenové ji na Midgardu ukradli lidem, jenže se jim vymkla z rukou. Díky vlastní inteligenci dokázala ovládat jejich vesmírné lodě a využívat je ke svém rozšiřování, čímž přímo zavinila totální vyhlazení Guturů a téměř vyhlazení Ischenů. Nanoboti ovládající ischenské lodě napadli také elfy, jejichž bezmocnost je dohnala až ke kontaktování svých akelianských soukmenovců, na jejichž žádost šíření nanobotů v Mléčné Dráze a Andromedě učinili přítrž nadpřirození lvi, ovšem i jim se to podařilo až na druhý pokus. Ti proto začali tuto technologii podrobně zkoumat, aby se proti ní mohli bránit i příště.

Externí odkazy