A-57

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

A-57 je novymirský strategický bombardér, nástupce letounu Справедливость (Spravedlivosť). Autorem stroje je Robert Ludvigovič Bartini. Letoun byl původně vyvinut v Sovětském svazu na Zemi jako Bartini A-57, ale projekt byl v roce 1957 pozemského letopočtu zrušen. Jeho plány se dostaly do Novymiru, kde tento stroj mohl najít uplatnění, a tak byl novymirskou armádou jeho vývoj dokončen.

Slabinou předchůdce byla závislost na technologiích z nepřátelské Kaely Akexi, kterým novymirští vědci příliš nerozuměli. Toto se u A-57 neopakovalo, protože Novymir byl v době vývoje tohoto stroje na vyšší technologické úrovni než Sovětský svaz a proto byla jeho adaptace mnohem snazší. K pohonu sloužily motory Institutis Volatie IV-R430T z jedné verze selliathského civilního letounu Gokan, které používaly kapalné palivo stejné jako všechna ostatní letadla a pozemní vozidla v Novymiru. Mnohem méně vyspělý A-57 tak byl pro novymirskou armádu mnohem větším přínosem než vyspělejší předchůdce. Později konstruktéři proudových motorů zkombinovali dosavadní novymirské motory se selliathskými a tak vznikl čistě novymirský motor Gavalin RD-320, kterým byly následně osazeny všechny stroje A-57.

Hlavním rozdílem mezi Справедливость a A-57 je unikátní schopnost A-57 operovat z vodní hladiny. Tento letoun tak nelze upoutat k zemi zničením přistávací dráhy, protože žádnou nemá. Mohl přistát kdekoliv na volné hladině a znovu odtamtud vzlétnout. Takto mohl kdekoliv přistát na setkání s kteroukoliv novymirskou zásobovací ponorkou, odkud mohl načerpat palivo. Třebaže A-57 nemůže obstát proti vojenským verzím kaelanského raketoplánu Geimflaugin, spolu se svou výzbrojí postačuje k tomu, aby byl Novymir řazen mezi nejmocnější lidské státy na Akelii, ostatně hrozba útoku těchto strojů přiměla bojovné nakaury z Qwanvarské říše upustit od invaze do Novymiru. Válku s Kaelou Akexi by Novymir nemohl vyhrát a tento letoun na tom nic nezměnil, nicméně odstrašil všechny zbývající lidské státy na Akelii.

Později byly letouny přidány také výsuvné lyžiny, díky kterým může přistávat na ledových plochách (a zase odtamtud vzlétat), což umožnilo operovat i z ledových plání na severu Novymiru. Tyto lyžiny obsahoval už pozemský návrh, ovšem pro novymirskou armádu zprvu neměly význam a tak byly montovány až dodatečně. Tato funkce inspirovala i Kaelany, kteří podle nich upravili podvozek raketoplánu Geimflaugin.

Ze služby byl vyřazen až později, kdy se díky zkušenostem z vesmírných letů podařilo Novymiru vyvinout rakety schopné zasáhnout cíl kdekoliv na planetě i bez nutnosti neustálého přímého rádiového spojení, díky kterým pak byly všechny strategické bombardéry v podstatě zbytečné. Ještě nějakou dobu byly tyto stroje nasazovány k rychlému zásobování odlehlých oblastí, než byly nahrazeny mnohem konvenčnějšími stroji.

Parametry

 • Posádka: 3 – pilot, navigátor, operátor zbraní
 • Délka: 72,5 m
 • Rozpětí: 37,1 m
 • Výška: 7,5 m
 • Hmotnost prázdného letadla: 320 000 kg
 • Vzletová hmotnost: 375 000 kg
 • Pohonná jednotka: 5x Institutis Volatie IV-R430T (tah 5x 301 kN), později 5x Gavalin RD-320 (tah 5x 320 kN)
 • Maximální rychlost: 2 650 km/h, později 2 700 km/h
 • Dolet: 15 000 km
 • Dostup: 21 000 m

Výzbroj

 • 3 000 kg pum nebo jedna strategická termonukleární puma H100 ráže 100 Mt

Související stránky

Externí odkazy