Aodhan O'Reilly

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aodhan O'Reilly byl obchodníkem z Beneluxu. Po svém otci zdělil rodinný podnik O'Reilly Corporatie a za pomoci svého bratra se ho jal rozvíjet. Proslavil se hlavně v oblasti letectví.

Krátce po převzetí podniku musel řešit pokles obchodů kvůli rostoucí míře nezávislosti Kaely Akexi a úpadku Lvích ostrovů. Při hledání nového zdroje příjmu často cestoval a přitom si všiml, že velké vzdálenosti dělící význačná obchodní města nespojuje žádný rychlý způsob přepravy. Za pomoci nadpřirozeného lva Azarea navštívil Zemi, kde si všiml rychlého dopravního letadla Concorde. To ho inspirovalo a tak od jeho výrobce zakoupil licenci k výrobě.

Výrobní dokumentaci i se zakoupeným letounem předal odborníkům z Askaridarova královského vzdělávacího institutu ve Městě tří hradů, aby stroj adaptovali pro provoz na Akelii/Mundu a odlišné rozměry akelianských lidí a zastavěli do něj akelianskou avioniku, neboť nakupování náhradních dílů ze Země by provoz už tak náročného stroje výrazně prodražilo. Ti ovšem namísto toho vzali pozemský letoun pouze jako návrh, od kterého odvodili mnohem vyspělejší letadlo. O'Reilly byl s výsledkem více než spokojen a nazval ho Concorde II, třebaže původní stroj na Akelii prakticky nikdo neznal. Následně založil v Kaele Akexi továrnu na výrobu těchto strojů a přepravní společnost, jenž měla tyto stroje používat k převozu pasažérů mezi hlavními destinacemi. Myšlenka používat letadla k přepravě osob sice nebyla na Akelii úplně nová, ovšem nikoho předtím nenapadlo přijít se strojem rychlejším než kaelanské rychlovlaky. Jejich rychlosti sice původní pozemský Concorde nestačil, ovšem akelianský Concorde II je překonával téměř desetinásobně. Poměrně smělý plán se vydařil a nebe Mundu začaly brzy křižovat pravidelné lety těchto strojů, ovšem pro vnitrostátní dopravu se jejich provoz nevyplatil a po ztrátových pokusech s pomalejšími stroji se velká dopravní letadla na stala záležitostí výhradně mezistátní dopravy, neboť byla nesrovnatelně levnější než nadzvukové rychlovlaky, které si mohla dovolit provozovat pouze Kaela Akexi.

Kromě nevhodnosti na kratší lety se dalším problémem nového stroje se stali nadpřirození draci, kteří si osobovali právo na vzdušný prostor a letadla i jiné létající stroje často napadali. Vadilo jim, že nové letadlo nejsou schopni dohnat, třebaže hluk jeho motorů slyšeli na tisíce kilometrů. Když na něj díky kaelanskému vojsku nemohli útočit při vzletu a přistání, rozhodli se pomstít. Po překonání vzdušné obrany Beneluxu zaútočili na rodinný palác O'Reillyů a zabili Aodhana i jeho ženu Morrighan. Jeho syn Cael a bratr William přežili jen díky tomu, že v době útoku jednali s představiteli kaelanského koncernu Björntec o výrobě celých letadel Concorde II, protože koncern vyráběl značnou část jeho dílů a od převedení kompletní výroby do něj si Aodhan sliboval zkrácení dodacích lhůt i snížení ceny, navíc měl potíže s celními úřady Selliath, kde se jeho letadla vyráběla předtím. Jeho smrt přiměla vládce Republiky Benelux, aby smlouvu o ochraně s Kaelany rozšířili i na ochranu vzdušného prostoru, do té doby zajišťovanou stárnoucími stíhacími letouny přivezenými ze Země.

Kromě svých oficiálních synů měl také jednoho nemanželského, Eduarda Prikkera, který se díky Aodhanově pomoci vypracoval na jednoho z nejváženějších obchodníků v Beneluxu.

Související stránky