Araw Kelisej! (povídka)

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Araw Kelisej! je povídka tvořící sedmou část série fantasy povídek Země velkého lva. Je přímým pokračováním šestého dílu, povídky Zápisky čarodějnického učně.

Ardaen

Ardaen je magický tvor připomínající elfa. Původně byl člověkem jménem Andrej Novotný, náhodou potkal lidského mága Rastislava a jeho elfskou družku Kateřinu a stal se jeho učněm. Při studiu mágovy knihovny objevil starý elfský svitek, který se postaral o jeho přeměnu v magickou bytost. Žil v letech 3927 AL - 4561 AL.

Je vysoký přibližně 231 cm, štíhlé postavy atletického typu, světlé pleti. Jeho bezvýrazný obličej s dvojicí kočičích očí je rámován velmi dlouhými hustými rovnými vlasy bílé barvy, z nichž vyčuhují elfské špičaté uši. Úsměv odhaluje dlouhé ostré špičáky. Místo nehtů má na rukách a nohách drápy.

Jeho fyzické schopnosti jsou nadpřirozené, překonával i vznešené elfy, kterými byl stvořen artefakt stojící za jeho přeměnou.

Jeho oděv je tvořen hnědou kutnou a těžkým černým pláštěm.

Jako zbraň používá magický meč Thasswllyn.

Meara

Meara byla lidská dívka z kláštera kultu Štěstěny, sirotek. Milenka Ardaena, který ji později při jednom z náboženských obřadů kultu unesl a žil s ní po celý zbytek jejího života. Žila v letech 4101 AL - 4175 AL.

Vedlejší postavy

ff

Thasswllyn

Thasswllyn je na první pohled obyčejný lidský jedenapůlruční meč kaelanských vojsk. Na ten druhý jde o vícefunkční zařízení, jaká s oblibou právě z mečů za pomoci magie vytvářejí lvi.

Kromě své primární funkce (zbraň) obsahuje meč také hartu a několik kouzel.

Mezi ty nejzákladnější patří magický štít, kouzlo útoku a domovské kouzlo.

Magický štít chrání nositele meče před jakýmkoliv útokem. Potřebnou energii si (stejně jako harta a všechna ostatní kouzla meče) bere ze svého nositele.

Kouzlo útočení při své aktivaci a namíření špičky meče na cíl vyšle energetický impuls podobný tomu ze lvích stíhacích letounů.

Domovské kouzlo. Při jeho aktivaci zmizí Ardaenův dům, při další aktivaci se dům zase objeví ve stejném stavu jako při předchozí aktivaci kouzla, avšak na místě, které je určeno směrem namíření špičky meče.

Další kouzla mohl do meče přidat jen jeho výrobce, což v případě Thasswllynu byl lví mág Veros sídlící v Arkanwloxu. Jedině bytost se silnější magickou mocí, než výrobce meče, může kouzla v něm změnit. V případě mečů vyrobených lvy je nalezení takové bytosti dost obtížné.

Místa

Ardaenův dům

Ardaenův dům je poměrně typickým lvím domem horského typu. Má tři patra, z toho jedno podkrovní. Do výše podlahy druhého patra je kamenný, výše už je čistě dřevěný. Má čtvercový půdorys.

Vybavení domu je rovněž typické, v přízemí se nachází dvě skladiště, magická studna, kuchyně a společenská místnost. V patře jsou pak umístěny dvě pracovny, knihovna a místnosti na spaní. Podkroví rozdělené na dvě místnosti slouží hlavně ke skladování magických předmětů.

Stejně jako všechny lví domy, i ten Ardaenův se sám stará o vytápění, vodu a úklid, čili na jeho obyvatelích je již jen shánění jídla. Odpad slouží domu jako doplňkový zdroj energie.

Po většinu času povídky byl dům umístěn v dubovém háji poblíž kaelanského královského hradu, ke konci byl dům přesunut do lesů v divoké zemi Qualaxor.

Kaenther

Podrobnější informace obsahuje článek Kaenther (vesnice).

Kláštěr Velké matky

Klášter Velké matky náležel sektě nazývané Kult Štěstěny. Jeho hlavou byla v době povídky vetchá, avšak stále energická fanatická stařena jménem Gullipa. Původně šlo o hrad elfí kněžky Yäimïle (ta se poprvé objevila v povídce V míru a pokoji). Po její smrti hrad chátral, novou slávu i funkci získal po nástupu Kultu. Po elfce se dochovalo velké množství historických spisů, všechny předměty týkající se magie byly zničeny. Klášter plní funkci centra vzdělanosti, na léčitelích i učitelích z řad Kultu jsou lidé z okolí kláštera zcela závislí. Příslušníci kultu byli snadno rozpoznatelní podle zářivě žlutých kuten na břiše a v pase převázaných širokými světle zelenými stuhami. Mimo klášter se pohybovali zpravidla ve tříčlenných skupinách.

Svatyně Matky Štěstěny

Svatyně Matky Štěstěny se nachází na kraji lesa nad Kaentherem. Jde o poměrně malou (průměr asi dvanáct metrů) kamennou kruhovou stavbu se slaměnnou střechou. Světlo dovnitř vniká pomocí sedmi vikýřů rovnoměrně rozprostřených na jedné kružnici v polovině výšky střechy. Jako vstup slouží hliněná kulovitá přístavba.

Ve středu místnosti se nacházela socha Matky na zlatém podstavci popsaném programem kultu. Modlitby ve svatyni spočívaly v obcházení sochy proti směru hodinových ručiček a recitování veršů z podstavce. Podstavec umožňoval výměnu pozlacených desek s texty, kterých bylo 15. V podstavci mohly být zároveň nanejvýš čtyři desky, volbu a instalaci patřičných desek prováděli kněží nejbližšího kláštera podle ročních období a případných svátků. Desky byly jednostranné, neboť kromě textu v nich byly vyryty také poměrně složité obrazce. Při zachování dostatečné tloušťky k dosažení potřebné pevnosti desky nemohou být oboustranné, byly by pak příliš těžké, než aby s nimi kněží mohli manipulovat ručně.

Děj

Děj začíná, když se mladá lidská dívka Meara proti své vůli stává příslušnicí Kultu. Během jedné z výprav do vesnice si jí všiml magický tvor Ardaen, aby ji další den potají navštívil přímo v klášteře. Později svou návštěvu nejednou zopakoval. Jejich vztah odhalili někteří její "souvěrci", díky čemuž byla vybrána jako oběť pro každoroční obřad. Ardaen Mearu unese těsně před jejím obětováním a umožní jí strávit zbytek života v jeho domě.

Související články