Björntec/Mabodyne C6

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Björntec/Mabodyne C6 je hybridní letecký motor určený pro pohon raketoplánů. Byl vytvořen ve spolupráci kaelanského státního průmyslového koncernu Björntec se zgwalagahským koncernem Mabodyne pro pohon raketoplánu Mabodyne, ačkoliv byl později využit také v prototypech raketoplánu Björntec Geimflaugin a dalších strojích, jejichž výrobci si tento motor zakoupili u Mabodyne. Motor není originálním akelianským vynálezem, byl do značné míry inspirován obdobným pozemským motorem SABRE.

Björntec/Mabodyne C6 spaluje tekutý vodík a pracuje ve třech režimech:

 1. Proudový motor
  • Část vzduchu vstupujícího sáním do motoru je přiváděna do tryskového motoru, jehož výstupní spaliny tvoří tah motoru
  • Tento režim se používá při startu/přistání a podzvukovém a nadzvukovém letu
 2. Nadzvukový náporový motor (SCRAMJET)
  • Vstupní kanál do turbíny tryskového motoru se uzavře a spalování probíhá v obtokovém kanálu při nadzvukové rychlosti
  • Používá se po dosažení nadzvukové rychlosti k dosažení větší rychlosti a výšky, kde je řidší atmosféra
 3. Raketový motor
  • Po dosažení určité rychlosti a výšky se nasávání zcela uzavře a do motoru je z nádrží přiváděno okysličovadlo, nejčastěji tekutý kyslík
  • Používá se pro dosažení a stabilizaci oběžné dráhy a jako pohon ve vesmírném prostoru
  • Může být použit pro urychlení přechodu z podzvukové na nadzvukovou rychlost

Po počátečních nezdarech spojených zejména s teplotou vstupního vzduchu při proudovém režimu se C6 ukázal být velmi spolehlivým a byl montován do všech raketoplánů Mabodyne. Kaelané jej do svých raketoplánů Geimflaugin přestali dávat poté, co jejich iontové motory dosáhly účinnosti a výkonů, které umožňovaly jejich použití nejen ve vesmíru, ale i při letu v atmosféře. Také byly spolehlivější a celkově provozně vhodnější než C6, ale také mnohem dražší, díky čemuž má Björntec/Mabodyne C6 své místo v raketoplánech stále jisté.

Kromě raketoplánů Mabodyne a levnějších raketoplánů Björntecu našel tento motor uplatnění v dalších strojích řady dalších výrobců včetně Institutis Volatie a Atlantis TekKorp, která jej použila ve svém raketoplánu Yukyin. Téměř 99 % raketoplánů používaných na Akelii a planetách Kaelanské a Koloniální aliance je vybaveno tímto motorem.

Ačkoliv byl tento motor určen pro lety do vesmíru, našel si cestu i do nadzvukových letounů, třebaže jen některé tyto konstrukce využívaly raketovou část. Pro ně později Mabodyne využil dalšího pozemského konceptu, a představil jej jako Mabodyne C3.

Související stránky