Björntec Löndsundmaður

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Löndsundmaður (Zeměplavec) je vůbec první automobil z produkce kaelanského státního průmyslového koncernu Björntec. Vznikl na základě objednávky kaelanského královského vojska, které požadovalo odolný a spolehlivý samohybný vůz, který by mohl dopravovat až sedm cestujících s nákladem a výzbrojí v obtížném terénu i v extrémních podmínkách. Kromě dovozců midgardských automobilů a výrobců z jiných zemí se do soutěže zapojil i Björntec s prototypem vozu vyvinutého ve spolupráci s dopravním oddělením Askaridarova královského vzdělávacího institu. Löndsundmaður ve všech ohledech kromě pořizovací ceny zvítězil a tak byl vybrán. Smlouva o prodeji obsahovala i klauzuli umožňující Björntecu prodávat vůz i jiným zákazníkům a jeho vedení se toho rozhodlo využít.

I když ho výrobce nikdy nepropagoval a jedinou zmínkou doprovázející zahájení jeho prodeje bylo zveřejnění jeho popisu a specifikací v rámci prezentace společnosti na Yggdrasilu (kaelanská komunikační a informační síť; obdoba Internetu), poměrně záhy si ho Kaelané oblíbili a Björntec ho nestíhal vyrábět. Zájem neopadl ani v době nadzvukových vlaků a cestování do vesmíru a tak je s častými vylepšeními a úpravami stále vyráběn a prodáván. Kvalitu dokazuje také fakt, že tyto vozy po odlehčení používá v Kaele Akexi většina týmů účastnících se závodů terénních vozů a zpravidla obsazují čelní pozice. Jsou také nejčastěji používané při různých expedicích.

Vyniká poměrně jednoduchou a propracovanou konstrukcí, odolností, spolehlivostí a schopností zvládnout velmi obtížný terén i v extrémních podmínkách, stal se etalonem, s nímž jsou na Akelii poměřovány všechny terénní vozy. Kvůli vysoké ceně si ho mimo zemi původu pořizují jen lidé, jimž nedostačují schopnosti levnějších vozů jiných výrobců. Díky dlouhé životnosti, vysoké spolehlivosti, nízkým nárokům na údržbu a snadností oprav i údržby si svou cenu drží i velmi staré exempláře.

Základ konstrukce tvoří masivní rám z vyztužené nerezavějící oceli, k němuž jsou připevněny ostatní díly a rám tvořící kostru karoserie. U všech verzí jsou neustále poháněna všechna kola. Vyrábí se ve velkém množství verzí lišících se počtem náprav (2 - 6 náprav), pohonem (zpočátku elektrickým nebo spalovacím motorem, později další možnosti), karoserií nebo třeba vnitřní výbavou. Ve venkovských oblastech je využíván i jako traktor. Existuje také provedení s pásovým podvozkem místo kolového. Kolové verze mívají velká široká kola, díky kterým vůz i přes svou značnou hmotnost působí na podklad poměrně nízkým tlakem, díky čemuž snadno překonává i terén se sypkým povrchem, jako například sníh nebo písek. K dispozici jsou i další možnosti, například šroubový pohon inspirovaný sovětským vozidlem ZIL-2906 používaným v Novymiru.

Jakkoliv jde o primárně vojenské vozidlo a jeho výbava je v základu velmi spartánská, Björntec k němu nabízí nepřeberné množství rozličných prvků výbavy, takže se plně vybavený model (jakkoliv i desetinásobně dražší oproti základnímu provedení) může měřit s nejluxusnějšími limuzínami. Úspěch přepychových variant tohoto vozidla přiměla koncern k vývoji a výrobě luxusního vozu Vegurskip. Výbavu lze navíc velmi rozličně kombinovat. Kromě výbavy interiéru (například palubní počítač s připojením ke kaelanské síti Yggdrasil, který je přítomen v drtivé většině těchto vozidel) jsou oblíbené i exteriérové prvky, například střešní ohrada pro dodatečný náklad, navijáky či přídavné osvětlení.

Björntec ho nabízí i bez karoserie např. výrobcům obrněných vozidel či jiným subjektům, kteří na jeho základě staví vlastní vozidla nebo samohybné stroje. Samostatně lze koupit libovolnou část vozu a nemálo nadšenců si tento vůz staví doma svépomocí z takto koupených dílů nebo samostatně koupené díly (hlavně motory) montuje do jiných vozidel či strojů. Tyto vozy daly vzniknout také zájmu o individuální úpravy, díky čemuž vzniklo v Kaele Akexi celé nové odvětví. Kromě vozu samotného se značné obliby mezi úpravci dočkaly také v něm používané motory, které vynikají značnou spolehlivostí a nenáročností na kvalitu paliva a lze velmi snadno výrazně zvýšit jejich výkon, jejich upravené verze lze nalézt v nemalé části závodních speciálů i jiných upravených vozidel. Pro svou spolehlivost jsou oblíbené i mezi staviteli letadel a lodí a pro pohon nouzových generátorů. Ostatně vůz samotný lze přímo u výrobce nechat vybavit tak, aby mohl v případě potřeby sloužit jako nouzový zdroj energie, a za tento prvek výbavy si připlácí valná většina lidí, kteří si tento vůz kupují jako nový.

Popularita některých kombinací rozličné výbavy vedla k nabízení už předpřipravených vozidel s nejčastějšími kombinacemi voleb, které jsou pro pořízení cenově výhodnější. Nejprodávanější verzí mezi civilním obyvatelstvem království je verze Sérstakt nabízející dvě nápravy poháněné hybridním spalovacím motorem V12, možnost použití vozu jako zdroje energie, interiér pro 5 nebo 8 cestujících s počítačem s připojením na Yggdrasil, klimatizací a rozličnými držáky na nápoje, naviják s ocelovým lanem vpředu, ohrádku na převážení předmětů na střeše a přídavné světlomety na střešní ohrádce. Od této verze poté Björntec odvodil verzi Álftakt lišící se instalací větších sedadel, které jsou ve voze pouze 4, kterou si oblíbili zvláště nakaurové a jiní elfové vyššího vzrůstu.

Značné množství Kaelanů žijících z rozličných důvodů na Midgardu kupovalo starší vozy bez motorů (které obvykle končily jako pohon generátorů nebo lodí) a následně do nich instalovalo letecké či jiné velké pístové spalovací motory midgardské výroby, například Rolls-Royce Merlin/Meteor, Napier Lion či Detroit Diesel 24V-71 a podobné. Löndsundmaður svými rozměry na Midgardu přesahuje i běžné nákladní vozy a tak se do něj tyto motory, pro midgardská osobní vozidla příliš velké, poměrně snadno vejdou. Instalace midgardského motoru umožňovala legálně provozovat tyto vozy na midgardských veřejných silnicích, než sem začaly být oficiálně dováženy korporací Atlantis TekKorp, která zařídila pro tyto vozy všechny nezbytné certifikace a schválení, čímž byla umožněna jejich běžná registrace jako kompletního vozu namísto individuální přestavby existujících midgardských vozidel. Zástavba rozličných motorů byla jednoduchá i díky tomu, že s některými midgardskými motory (např. Rolls-Royce Meteor či podstatně menší Mercedes-Benz M120, popř. jejich licenčními i nelicenčními kopiemi) byl vůz hlavně zpočátku prodáván už na Akelii, kde bylo celé automobilové odvětví teprve v plenkách.

Související stránky