Concorde II

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Concorde II je dopravní letadlo ze série Země velkého lva. Bylo vytvořeno leteckými odborníky Askaridarova královského vzdělávacího institutu ve Městě tří hradů na zakázku O'Reilly Corporatie beneluxského obchodníka Aodhana O'Reillyho, který hledal způsob, jak spojit vzdálená střediska obchodu rychlou osobní dopravou bez potřeby budování drahé vysokorychlostní železnice.

Při svých cestách po Zemi narazil Aodhan O'Reilly na rychlé dopravní letadlo Concorde a od jeho výrobce, francouzskobritského konsorcia Aérospatiale-BAC, proto zakoupil licenci k jeho výrobě a výrobní dokumentaci spolu s jedním hotovým exemplářem. Kvůli odlišnému prostředí Akelie ovšem stroj nepodával zdaleka optimální výkon, navíc byl i za pozemských podmínek pomalejší než kaelanské rychlovlaky, což bylo hlavním impulzem ke změnám. O'Reilly utracených prostředků nelitoval, protože na Akelii letadla prakticky neexistovala a pozemský stroj byl i na Akelii nejrychlejším létajícím strojem.

Konstruktéři se namísto mírných úprav rozhodli původní stroj ponechat v muzeu a jeho návrh kompletně přepracovat. Koncepce zůstala zachována, ovšem kvůli prostorovým nárokům (jednak kvůli odlišné velikosti akelianských a pozemských lidí, druhak kvůli požadavkům na komfort uvažované skupiny zájemců o létaní tímto strojem) musel být letoun zvětšen a jeho konstrukce zesílena. Čtveřice spalovacích proudových motorů pod křídly byla nahrazena pěticí elektrických umístěných v ocasní části, která je na první pohled nejvýraznější změnou. Akelianská verze také dostala robustnější podvozek pro přistávání na travnatých plochách a pomocný energetický zdroj, díky kterému stroj nepotřebuje pro přípravu ke startu vnější zařízení. Sklopná příď, charakteristický znak původního stroje, byla instalována i zde, protože většina pilotů zatím nevěřila holografickým kamerám. Samozřejmostí bylo použití vyspělejších materiálů odzkoušených na nadzvukových rychlovlacích nebo holografické rozhraní v kokpitu a možnost přímého neurálního spojení pilota a prvního důstojníka s letounem.

Posléze od Concorde II beneluxská armáda odvodila vojenský letoun Snelste, který měl v jedné verzi sloužit jako létající velitelské stanoviště a v druhé jako strategický bombardér, kdyby ovšem projekt nebyl zrušen kvůli šetření v rozpočtu. Rozestavěný prototyp bombardéru byl přestavěn zpět na civilní verzi a prodán letecké společnosti Aodhana O'Reillyho.

Stroj byl nejprve vyráběn ve městě Oppidum Silva v Selliath, ovšem kvůli rostoucím potížím s celními úřady kvůli nepřátelství Selliath a Kaely Akexi musela být výroba přesunuta do Kaely Akexi, protože trup letounu bylo možné, byť kvůli tvrdé kaelanské měně dráže, vyrábět i tam, avšak pokračovat v levnější výrobě v Selliath by bez dodávek avioniky a motorů z Kaely Akexi nemělo smysl. V reakci na přesunutí výroby nařídil selliathský císař zakázat těmto strojům přistání na tamních letištích, ale tlak obchodníků ho brzy přiměl toto nařízení zrušit. Dalším problémem se ukázali být draci, kterým vadilo, že nedokážou stroj dohnat a zničit, a tak jako odplatu napadli rodinný palác a Aodhana O'Reillyho a jeho ženu sežrali.

Concorde II byl ještě dvacet akelianských let po uvedení do provozu nejmodernějším civilním letadlem na Akelii a sloužil ještě dalších 40 let, než byl ve službách letecké společnosti Aodhana O'Reillyho nahrazen strojem Silfurörin (Stříbrný šíp) z dílen kaelanského státního koncernu Björntec, který předtím vyráběl některé součásti Concorde II (např. motory nebo avioniku) a ke konci i celé stroje. Levnější alternativou ke Stříbrnému šípu se staly stroje Gokan výrobce Institutis Volatie, které používaly řadu dílů předtím používaných v Concorde II.

Z celkového počtu 173 vyrobených strojů havaroval pouze jediný a to kvůli srážce s drakem. První a poslední vyrobený exemplář byl po ukončení provozu umístěn do technického muzea ve Městě tří hradů, deset dalších muzeí v jiných zemí své exempláře získalo zakoupením vyřazením strojů. Všechny ostatní stroje byly buďto postupně rozebrány na součástky nebo sešrotovány. Motory ze sešrotovaných strojů přes několik krycích společností nakoupila novymirská armáda pro bombardéry справедливость (Spravedlivosť). V jednom exempláři byly pokusně instalovány motory Björntec R743XT Sérstakt III určené pro Stříbrný šíp. Toho si však při likvidaci nikdo nevšiml a tyto motory byly později díky diagnostickému systému výrobce nalezeny v letounu používaném pro přepravu novymirské elity. Několik exemplářů bylo před sešrotováním ukradeno a použito při jaderném útoku na Město tří hradů.

Parametry

 • Počet cestujících: 77
 • Posádka: kapitán, první důstojník, 6 členů palubního personálu (možnost plně autonomního režimu a letu bez posádky)
 • Rozměry:
  • Rozpětí křídel 53,11 m, plocha křídla 710,32 m2
  • Délka: 123,14 m
  • Výška: 23,10 m
  • Vnější průměr trupu: 8,24 m
 • Hmotnost:
  • Prázdná: 175 102 kg
  • Nejvyšší vzletová: 267 205 kg
 • Ovládání
  • Křídla osazena elevony (řídicími plochami spojujícími funkce křidélek, klapek a výškového kormidla)
  • Dvojdílná směrovka
  • Vektorování tahu motorů
 • Dostup: max. 25 011 m (závisel na vytížení, době letu a meteorologických podmínkách)
 • Dolet: 35 205 km s maximálním zatížením a energetickou rezervou
 • Startovní rychlost: ~ 370 km/h
 • Přistávací rychlost: ~ 290 km/h
 • Cestovní rychlost: M=15 (~ 18 375 km/h)
 • Maximální rychlost: M=15,3 ve výšce nad 20 000 m
 • Pohonná: 5x Björntec 3E4WX Sérstakt, tah 5x 349 kN s obraceči a vektorováním tahu
 • Maximální přípustná teplota na nose letounu: 543 °C

Související stránky

Externí odkazy