Fïranzaai

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fïranzaai je fiktivní město ze série Země velkého lva, které bylo vystavěno na Midgardu v oceánu na sever od Islandu kvůli nedostačujícím kapacitám města Ný Átlantis na opačné straně planety. Stejně jako v předchozím případě, i toto město vytvořil arcimág Alexandr z Kovářského hradu a i tentokrát vše kryla společnost Atlantis TekKorp, kterou jiný člen téhož spolku založil právě na Islandu.

Umístění druhého města tak daleko nebylo náhodné - sledování vývoje planety a života na ní mohlo být mnohem efektivnější, pokud by stačilo zaměřovat senzory města pouze na jižní polokouli, proto musela být tak jako tak vystavěna základna poblíž severního pólu. V principu funguje Fïranzaai obdobně jako Ný Átlantis, liší se hlavně značným propojením s Islandem a Norskem.

Fïranzaai má tvar tří soustředných prstenců spojených šesti výběžky z centrální budovy, která má podobu koule o průměru 1 000 m. V centrální kouli je mimo spousty dalších zařízení umístěn hlavní zdroj energie, zařízení na čištění vody a superpočítač Loki, který řídí celé město a udržuje jej v klidové poloze, ať už je oceán, na jehož hladině město spočívá, jakkoliv rozbouřený. Pod vodou má město několik pohyblivých ramen, pomocí kterých je možné ho ukotvit k mořskému dnu. Na vnitřním prstenci se nachází ubytovací prostory pro 200 000 obyvatel města spolu se sportovišti a dalším zázemím. Výzkum samotný probíhá na středním a vnějším prstenci. Podmořský výzkum probíhá ze zařízení na spodní straně vnějšího prstence.

Stavba města probíhala za naprostého utajení v oceánu, aby mohlo být světu představeno až po svém dokončení. Po spuštění reaktorů v centru ovšem město objevila posádka letadlové lodi britského královského námořnictva a společnost jeho existenci musela zveřejnit. Krátce poté došlo k několika pokusům teroristů o potopení města, ovšem to už nad ním vlála islandská vlajka a po získání úředního oprávnění bylo doplněno o obranná zařízení. K prvním úpravám došlo pouze půl roku od dokončení - město mělo velkou rezervu výkonu svých reaktorů a tak bylo doplněno zařízení, díky kterému mohlo dojít k efektivnímu propojení rozvodných sítí Islandu a Norska navzájem a s Fïranzaai, které mohlo dodávat do obou zemí přebytky energie, případně vykrývat velké výkyvy obnovitelných zdrojů v těchto zemích. Podobně tak Fïranzaai zastalo i funkci důležitého telekomunikačního uzlu.

Pro pobyt ve Fïranzaai existovala podobně přísná pravidla jako v Ný Átlantis, pročež si obě města vysloužila kritiku, na kterou Atlantis TekKorp reagovala stavbou třetího města - 三角形 (Sankakkei - Trojúhelník). Od Ný Átlantis se Fïranzaai odlišuje také tím, že zdejší starostové často zůstávají ve funkci několik funkčních období za sebou a zdejší obyvatelé pravidelně hledají nesmrtelné bytosti, které by tento úřad mohly vykonávat trvale. Nejžádanějším kandidátem je nakaur Alaric Starlight, velitel vesmírné lodi Íslenkstrjörnu (islandská hvězda), jejíž domovský dok je provozován městem. Ten však trvá na svém setrvání na lodi a nesmrtelných, kteří by mohli tuto funkci řádně vykonávat, je na Midgardu jen hrstka.

Související stránky