Fantasy

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fantasy je umělecký žánr založený na využití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové), mimozemských technologií nebo nadměrně inteligentně vyvinuté, extrémně silné bytosti (často s vzevřením a chováním netypickým pro lidi). V anglosaském světě je však fantasy označení pro jakékoliv dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horror definován především rekvizitami a prostředím, a dobou, kam je dílo situováno.

Svět (nazývaný často „druhotný svět“ nebo "alternativní realita"), ve kterém se příběh odehrává je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený (Letopisy Narnie) či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě (žánr alternativní historie a současné fantasy).

Původ fantasy lze spatřovat především v lidové tvořivosti a lidské fantazii. Z literárních žánrů pravděpodobně zastupuje dřívější typy, jako např. mýty a báje, pohádky, středověké legendy a rytířské eposy.

Na tomto žánru jsou přímo založena díla, jejichž informace jsou umístěny na FantasyWiki. Ostatně, vyplývá to již ze samotného názvu FantasyWiki.

Související stránky

Externí odkazy