Frey Finnbjörnsson

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Frey (plným jménem Freyr Óđinn Finnbjörnsson) byl králem Kaely Akexi. Musel se potýkat hlavně se změnou situace po vraždě svého otce a nedostatkem financí po stavbě prvního úseku Kaelanské tepny. Kromě jeho manželky, královny Ægileif, mu se zvládáním situace pomáhal také alkohol.

Stavbu dalších úseků odložil a snížil daně mírně pod úroveň, kterou vybírala Kriemhilda Krutá s nadějí, že tím oživí obchod a získá prostředky na pokračování ve stavbě. To se podařilo až po několika letech a výstavba mohla pokračovat úsekem od Grandalgharasu ke Kirkjafell (Chrámová hora), odkud měla dále pokračovat trpaslíky zbudovaným tunelem přes území draků, na jehož druhé straně byly Lví ostrovy. Náročná stavba Kaelanské tepny vytížila královské zdroje natolik, že nebylo možné dělat jakékoliv větší projekty, což nesli nelibě hlavně obyvatelé vesnic a menších měst. Frey musel nejednou v čele svého vojska uklidňovat lidová povstání.

Nasazení vojska proti vlastním lidem bylo známkou neúspěchu. Frey byl pod velkým tlakem. Z jedné strany na něj tlačili obchodníci, kteří kvůli nepokojům přicházeli o zisky, z druhé strany se města v okrajových regionech začala domáhat větší pozornosti. K jeho popularitě nepřispělo ani osamostatnění Selliath, do té doby kaelanského protektorátu, ovšem okupaci sousední země, která měla oproti Kaele Akexi trojnásobnou rozlohu, už si král prostě nemohl dovolit. Na druhou stranu tak získal prostředky na menší stavby v okrajových regionech, aby utlumil povstání. Spokojenost obyvatel do značné míry závisela na tvrdé kaelanské měně a jedinou možností tak bylo povzbudit obchodníky, aby se zaměřili i na jiná místa než na Grandalgharas a Město tří hradů. Kaela Akexi se poprvé v historii musela zadlužit, aby založila ocelárnu v Bjarkbær (Kamenná farma). Na druhou stranu výnosy z prodeje kvalitní oceli ještě za Freyova života umožnily zaplatit celý dluh, zatímco ocelárna se dále rozvíjela v perlu kaelanského průmyslu, koncern Björntec.

Jen krátce na to všechny lidské státy zachvátila morová rána. Díky rostoucí genetické spřízněnosti s elfy a čistotě měst se nejhorší pohroma Kaele Akexi vyhnula (zahynuly 3% Kaelanů, v okolních státech umíralo okolo 15% všech obyvatel), ovšem pohroma řádně zakývala s obchodem a tím i s vysokými výnosy z daní, na nichž fungování státu životně záviselo. Frey zemřel v roce 3735 AL ve věku 66 akelianských let na selhání jater. Na trůn poté usedl jeho syn Ragnar.

Související stránky