Griðarstaður

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ostrov Griðarstaður je s rozlohou 120 000 km2 po obou kontinentech největším kusem pevniny na Akelii. Nachází se přibližně 2500 km od kaelanského pobřeží hned pod akelianským severním polárním kruhem. Tomu odpovídá i zdejší chladné podnebí. Přibližně polovinu rozlohy ostrova zabírají ledovce, lesy se zde vyskytují pouze sporadicky a jde hlavně o stromy lakau, které jsou jako jediné natolik odolné, třebaže jde o listnaté stromy.

Prvními obyvateli ostrova byli nadpřirození draci, kteří si zde dokonce vystavěli velké skalní sídlo. Během několika desítek let zde ale vylovili všechnu zvěř a spálili veškeré stromy a proměnili tak ostrov v nehostinnou pustinu a opustili jej. Ostrov zůstal pustý po tisíce let, než se sem znovu vrátil život a později sem přišli také lidští kolonisté z Kaely Akexi, kteří se zde usadili a dali ostrovu i kolonii stejný název. Griðarstaður je 35. kaelanským vévodstvím, ke království se přidalo jako poslední, až za vlády krále Askaridara.

Většina z asi milionu lidských obyvatel ostrova žije v hlavním městě Ísinnheim, které bylo vystavěno na břehu ostrova nejblíže kontinentu. Je jediným kaelanským městem, kde nikdy nestály žádné výškové stavby - všechny zdejší domy i jiné budovy jsou stále tradiční polozemnice s nanejvýše jedním patrem. Kromě něj je na ostrově několik menších měst a desítky vesnic, z nichž proslul hlavně Kornheim.

Ke zbytku království je ostrov připojen především pomocí podmořského tunelu Langurjarðgöng (Dlouhý tunel), který je se svou délkou 2 501 533 m nejdelším lidmi zbudovaným tunelem na planetě a po trpaslíky zbudovaném 5 602 352 m dlouhém tunelu spojující Kaelu Akexi přes Dračí hory se Lvími ostrovy nejdelším tunelem na planetě vůbec. Tímto tunelem vede dvoukolejná železnice, tříproudová dálnice a některé z 20 kabelů zajišťujících připojení ostrova ke kaelanské komunikační síti Yggdrasil.

Související stránky