Hefrena

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hefrena je speciální typ létající lodě pro přepravu královských a zlatých lvů. Obdobně jako u speciálních vozidel používaných pro přepravu pozemských panovníků, i tyto stroje mají speciální vybavení.

Vznik

Poměrně skromní lví vládci a arcimágové by si vystačili s obyčejnými loděmi, ale ty nejsou pro tak velké tvory konstruované. Hefreny jsou tak, kromě Tyrheljörgu a lodí tříd Achaikharan, Isaiah a Dysnomia, jediné lodě schopné pohodlně přepravit obrovské královské či zlaté lvy a většinu draků (v jiných lodích mívají obytné paluby příliš nízkou světlost a úzké dveře), naproti tomu ale nejsou tak velké jako zmíněné obrovské mezihvězdné koráby. Pouze některé lví hrady mají nádvoří dostatečně velká pro takové lodě, jiné rasy tak velká nádvoří či náměstí nemají vůbec. Navíc přítomnost mocných lodí vyvolávala obavy a častokrát byla návštěva lvů za účelem nějaké dohody považována za invazi. Prvotním záměrem bylo postavit loď dostatečně prostornou, aby mohla pohodlně a bezpečně přepravit královské lvy, ale přitom dostatečně malou, aby mohla přistávat na náměstích měst či nádvořích hradů.

Z čistě praktických důvodů tedy lví vládci potřebovali menší lodě. Nejdříve zareagoval Elgoranův zástupce vysílaný k lidem (tedy zhruba lví velvyslanec u lidí), který pověřil stavbou malé lodě společenství lvích mágů a vědců Akaed'maa. Výsledkem jejich práce bylo plavidlo pro dva královské lvy a tři elfy nebo lvoelfy.

S delšími cestami nepočítalo, neboť hefrena je dostatečně rychlá, aby kamkoliv na planetě doletěla za méně než hodinu. Pro případ přeletu nad nepřátelským územím lvi nezapomněli na ochranné štíty, zbraně ze stíhaček a maskovací zařízení. Pro cesty na jiné planety lvi koráby stejně používali, takže hefreny musí pouze doletět na oběžnou dráhu do hangáru velké lodě. Dosah je stanovený pro let z Wehau na Akelii, což je při maximální rychlosti (0,8 rychlosti světla) stále snesitelné.

Ostatní lvi hefreny přijali s nadšením a brzy měl svou hefrenu každý lví vládce. Poté se ujal zvyk mít loď označenou velkou vlajkou na obou bocích.

Na základě hefreny brzy vznikla řada modifikací - například na první pohled zcela stejné létající domovy (což je lví obdoba obytného vozu) nebo nákladní lodě rozeznatelné podle mnohem menšího prosklení v přední části.

Podoba

Loď má tvar vepředu zkozeného zaobleného kvádru s křidélky vzadu.

Přední zkosená část je celá prosklená, což přináší lepší výhled a současně usnadňuje manévrování na malých nádvořích těm vládcům, kteří své lodě rádi ovládají sami, místo aby to přenechali automatice.

Většinu lodi zabírá prostor pro posádku, vyvýšené stanoviště v přední prosklené části slouží k ovládání lodi a jako strojovna, motory se nacházejí vně lodi po stranách a na horní straně. Materiálem na stavbu je slitina naria a girunamu, přední prosklení je z nariového oxidu.

Související články