Lakau

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lakau (také známý jako Věčný strom) patří mezi nejrozšířenější listnaté stromy na Akelii.

Vlastnosti

Dorůstají výšky až třicet metrů a koruna může mít v průměru i pětatřicet metrů. Na první pohled připomínají javor s lipovými listy. Lakau si tvoří velmi mohutný kořenový systém, takže dokáže najít vláhu a živiny tam, kde jiné stromy neuspějí. Kořenový systém lakau má, stejně jako koruna, kulový tvar, je však až třikrát rozhlehlejší. Sousední stromy někdy přes kořeny srostou dohromady a mohou se tak stát ještě odolnějšími.

Strom samotný se dožívá tisíců akelianských let, jeho dřevo může vydržet i další desetitisíce, pročež je lidmi nazýván Věčný strom. Jednou za sto akelianských let na něm vyrostou černé plody kulového tvaru o velikosti lidské hlavy. Tyto plody jsou prudce jedovaté pro všechny nemagické tvory, takže je mohou jíst pouze nadpřirození lvi. Ti to ovšem nedělají, pokud to není nutné, protože tyto plody raději přemisťují mezi různými stromy. Pokud se totiž plod dostane do kontaktu s kořenovým systémem, životnost stromu se prodlouží o tisíc akelianských let. Takto lze vysázené porosty těchto stromů udržovat donekonečna. Pokud plody zůstanou na zemi, postupně z nich vyroste nový strom.

Tyto stromy jsou imunní vůči různým chorobám. Díky vlastnostem mízy se do nich a jejich dřeva nepouštějí žádní paraziti. Po vyschnutí dřevo takřka vůbec nesaje vodu. Nenasákavost jednou vyschlého dřeva se využívá u vodních staveb. Je však velmi těžké, proto se z něj lodě staví jen zřídka. Častější je využití na velké dřevěné stavby, protože je velmi pevné, silné a přitom si trvale zachovává pružnost. Navíc příliš nehoří.

Využití

Všechny dřevěné části na významnějších budovách (na Tyrheljörgu nebo v elfských lesích na všech) jsou vyrobeny z dřeva lakau. Díky uspořádání koruny je navíc strom ideální pro stavbu obydlí ve větvích, neboť větve s vrcholem kmene vytváří uprostřed koruny dutinu. Když lvi uprostřed koruny postaví dům z dřeva jiného stromu lakau, strom se s domem sroste, takže takováto obydlí nechátrají. Díky tvrdosti dřeva vykazují tyto stavby pozoruhodnou odolnost.

Někdy je i samotný dům vytvořen ovlivňováním růstu stromu. Po dokončení růstu domu lvi osadí okna a bohatě vyřezávané dveře, poté je dům připraven k obývání. Nábytek se v těchto domech většinou nevyskytuje - skříně a stoly jsou součástí zdí a lvi ze své anatomie nepoužívají židle. Vnitřní rozměry domu se s růstem stromu nemění - pouze roste tloušťka obvodových stěn, takže časem dům navenek získá tvar koule s okny, z níž zespodu trčí kmen stromu a zvrchu větve, které zároveň slouží jako stínění před sluncem. Pokud lvům nestačí jeden strom, mohou jich takto přetvořit víc a domy propojit mosty (často krytými) z větví blízko stojících stromů. Tyto mosty časem také sílí, většinou se z nich stávají chodby. Pod stromy se mohou krčit i užitkové budovy, pokud z nějakého důvodu nemohou být také vystavěny takto. Terasy vznikají z blízkých větví. Dispozice, tvar a velikost takového sídla záleží pouze na potřebách, možnostech a fantazii jeho tvůrce.

Tímto způsobem někdy vznikají i obytné čtvrti měst, například Adaria v Arkanwloxu nebo ubytovací prostory v létajících městech třídy Lata. Lvi později skrze své přátele z Kovářského hradu předali tuto technologii také lidem, a tak vznikla budova Einarskýjakljúfur a čtvrť Skógurgard ve Městě tří hradů v Kaele Akexi.

Související stránky