Leitast

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Leitast je raketoplán vyvinutý Alaricem Starlightem na základě amerického raketoplánu Space Shuttle a sovětského Buranu. Oba tyto stroje byly objektem jeho touhy již od jeho útlého věku i , a tak podle toho pojmenoval i svůj stroj - Leitast znamená v překladu z islandštiny Touha, stejně jako anglické Endeavour, což je zároveň název jednoho z raketoplánů programu Space Shuttle, jehož průběh Starlight v mládí sledoval se značným zaujetím. K vývoji vlastního typu ho inspirovalo především množství nových znalostí, které získal po svém prvním setkání s ostatními nakaury, které se rozhodl využít ke stavbě svého vysněného vesmírného plavidla.

Jelikož Starlight nepotřeboval vynášet družice ani jiný náklad na oběžnou dráhu (na to už v té době existovaly efektivnější prostředky), jeho stroj sice měl nákladový prostor jako jeho předlohy, avšak v tom byl napevno zabudovaný další obyvatelný prostor. Další zásadní odlišností je absence urychlovací rakety, vnější palivové nádrže nebo jiných částí, které by stroj odhazoval. Leitast na rozdíl od obou svých předloh nemá ani křehký tepelný štít, a tak nevyžaduje zvláštní kontroly po každém letu. Postrádá tedy obě části, které byly pro jeho předlohy problematické a které způsobily obě jejich havárie.

Když byl spokojený se svým návrhem, spojil se s nakaury, aby mu pomohli sehnat materiál a vybavení potřebné ke stavbě, ti si však namísto toho vyžádali jeho návrh, aby ho jejich velvyslanec Aren v Arkanwloxu vzal na Kovářský hrad, kde ho pro něj jeden z Kovářů vyrobil na zhmotňovači a přes portál zaslal do Fïranzaai, kde si ho následně Starlight mohl vyzvednout.

Za pouhý týden dostal souhlas se startem a vyrazil na první let na Měsíc, kde se zdržel symbolicky 1 měsíc, z toho 14 pozemských dní na povrchu. Později vyrazil ještě na několik dalších letů, po nástupu do funkce velitele vesmírné lodě Íslenkstrjörnu však postrádal na podobné lety čas a stroj předal do úschovy v Ný Átlantis, aby s ním mohl opět létat během jedné z generálních kontrol Íslenkstrjörnu. Mezi tím vším si nakaurové vyrobili druhý stejný stroj pro sebe, a stejně jako Starlight ho využívali k volnočasovým letům.

Parametry

Srovnání s oběma stroji, ze kterých Alaric Starlight vycházel, u obou pouze družicové stupně.

Leitast Space Shuttle Buran
Délka 55,26 m 37,24 m 36,37 m
Rozpětí křídel 36,01 m 23,79 m 23,92 m
Výška 25,32 m 17,25 m 16,35 m
Hmotnost (prázdná) 95 035 kg 68 585 kg (podle exempláře) 62 000 kg
Hmotnost (startovní konfigurace) 123 301 kg 109 000 kg (včetně nosiče) 105 000 kg (včetně nosiče)
Užitečné zatížení 17 000 kg 25 060 kg 30 000 kg
Pohon Plasmový motor s proměnným specifickým impulsem (VASIMR) Raketový motor na kapalné palivo Raketový motor na kapalné palivo
Palivo inertní plyn (Xenon, Argon, Dusík) kapalný vodík / kapalný kyslík kerosen + kapalný vodík / kapalný kyslík
Pohonné jednotky 5x VASIMR (vlastní konstrukce podle motorů z dílny Björntec) 3 × Rocketdyne Block 2-A SSME 1x raketa Eněrgija (vně stroje)
Posádka (nutná/maximální) 0 / 20 2 / 8 0 / 10
Délka letu (běžná / maximální) > 1000 dní 5 dní / 17,5 dne 7 dní / 30 dní
Nejmenší prodleva mezi dvěma lety 3 minuty (s dotankováním 15 minut) 88 dní 20 dní
Dosažitelná oběžná dráha / těleso Pluto 185 - 645 km / ISS 250 - 500 km / Mir
Počet létajících exemplářů 2 5 1

Související stránky

Externí odkazy