Mabodyne C3

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mabodyne C3 je hybridní letecký motor určený pro pohon nadzvukových letounů létajících středně vysokými rychlostmi ve vysokých výškách, vzniklý jako adaptace pozemského proudového motoru Pratt & Whitney J58 pro provoz v akelianských podmínkách. Pro koncern Mabodyne sídlící v technologicky nepříliš rozvinuté Zgwalagah byly pozemské technologie prakticky jedinou možností, jak se prosadit na akelianských trzích. Důvodem uvedení tohoto motoru byla snaha o alternativu k předcházejícímu motoru Björntec/Mabodyne C6, který byl určený pro pohon raketoplánů, a tedy pro použití v nadzvukových letounech zbytečně komplikovaný a drahý. Vedoucím projektu byl jeden ze zakladatelů Mabodyne, zgwalagahský konstruktér Anakorn Whitaker původem ze Země, kterého v dětství zaujal letoun Lockheed SR-71 Blackbird. Na nápad použít něco podobného na Akelii přišel náhodou při návštěvě technického muzea ve Městě tří hradů, kde mezi spoustou ostatních exponátů narazil i na kopii tohoto stroje.

Jakkoliv si Whitaker možná přál vidět svůj vysněný letoun ve vzduchu, neměl na jeho stavbu a provoz prostředky, ani kdyby z Města tří hradů získal jeho kompletní dokumentaci. Viděl však využití alespoň pro podobné motory díky zájmu o pokročilé nadzvukové motory, které komerčněji zaměřený Institutis Volatie nevyráběl vůbec a technicky velmi pokročilý Björntec sice vyráběl a prodával, ale byly extrémně drahé a pro většinu letounů zbytečně výkonné.

První exempláře byly v podstatě kopie originálu s jen malými úpravami kvůli odlišnému prostředí byly testovány na starších letounech Gokan koupených z druhé ruky. Při tom proběhla série úprav a testovací letoun byl postupně přestavěn až do podoby Mabodyne X3. Motor zaznamenal poměrně velký úspěch, do cílových strojů se jiné motory montovaly jen velmi zřídka.

Související stránky