Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mercedes-Benz 128V32 je fiktivní automobil vystupující v povídkové sérii Země velkého lva.

Historie

Byl vytvořen na Kovářském hradě na popud elfů, kteří byli zvědaví, jestli lze s automobilem ujet letícímu drakovi. Kováři, jak už bylo jejich zvykem, vůz určený pro tento pokus založili na vozech své oblíbené pozemské značky Mercedes-Benz, odtud název. Na pohled byl navíc vůz nápadně podobný vozu Mercedes-Benz CLK GTR AMG.

Kováři vytvořili dvě na první pohled shodné verze, které se však uvnitř lišily velmi výrazně - zatímco jedna využívala technologií dostupných v Arkanwloxu, ta druhá spoléhala na klasickou koncepci s pohonem spalovacím motorem. Druhá část názvu vozu je odkazem na pohon spalovací verze (Ta je poháněna vidlicovými motory o celkem 32 válcích s celkem 128 ventily). Od obou verzí vznikly čtyři exempláře - jeden pro Kováře, dva pro závod a jeden k odeslání německé automobilce. Export technologií z Arkanwloxu ale musela povolit Rada Tyrheljörgu, která nakonec svolila s odesláním pouze verze se spalovacím motorem. Kováři se tomuto rozhodnutí dobrovolně podřídili. Na Zemi byl tento exemplář dále vylepšen přídavným vstřikováním N2O.

Závod s drakem

Ještě před samotným závodem draci uspořádali mezi sebou rychlostní soutěž, z níž vyšel jako nejrychlejší a nejobratnější zlatý drak Glafiel. Při této soutěži asistovali také Kováři, kteří měřili výkony draků. Pravidla dohodnutá pro závod oběma stranám zakazovala použití magie. Za těchto podmínek dokázal Glafiel vyvinout ve vodorovném letu rychlosti 530 km/h a ve střemhlavém 750 km/h, na což po vzlétnutí potřeboval něco přes 15 sekund. Stejně jako oba automobily, i on dokázal při své nejvyšší rychlosti manévrovat dostatečně, aby byl pokus proveditelný.

Trasa vedla z větší části v ulicích města Arkanwlox, přidána byla dlouhá rovinka vzniklá postavením mola na hladině Atlantského jezera. Trať se poté stáčela kolem Atlantidy a vedla na břeh a k ruinám Köl Haelani, odkud se vracela zpět do Arkanwloxu, čímž byl dokončen okruh.

Za elfy závodil Taugven s elektrickou a Thychen Sintar se spalovací verzí vozu.

Závod sestával ze tří běhů, každý o třech kolech. Při prvním běhu Glafiel při otočce kolem Atlantidy zavadil křídlem o vodní hladinu a havaroval. Ztracený čas už nebyl schopen dohnat a tak skončil poslední. První běh vyhrál Taugven, který při druhém běhu nezvládl řízení a narazil do lva Elgorana, který dohlížel na dodržování pravidel. Ačkoliv Elgoran nebyl zraněn, při úskoku zasáhl tlapou Thychenův vůz a tak druhý běh vyhrál Glafiel, který se jako jediný dostal do cíle. Až třetí běh se odehrál bez havárií a zvítězil Thychen.

Elfí teorie o možnosti ujetí letícímu drakovi ale potvrzena nebyla, protože při závodě nebylo využíváno magie, díky níž by se taková situace prostě zvrhla v magický souboj. Ani tak ovšem závod nebyl zbytečný, protože pro drtivou většinu obyvatel města nesmrtelných šlo o příjemné rozptýlení.

Elfský šampionát

Elfy závod bavil natolik, že upravili část své městské čtvrtě, aby tam mohli pořádat další závody. I lvům se závody automobilů zalíbily a tak poté chodili elfským závodům přihlížet. Postupně tak vznikl celý šampionát. Zpočátku drtivou většinu závodních vozů stavěli Kováři, ostatní byly přivezeny z Kaely Akexi nebo Země. Postupem času si elfové své vozy začali stavět nebo dovážet sami. Technologie zhmotňovače umožnila použít i jedinečných vozů, které jinak existovaly v jediném exempláři. S rozvojem Kaely Akexi se elfové stále častěji zúčastňovali kaelanských závodů a přímo v Arkanwloxu se tak časem závodilo zřídka.

• Hmotnost
    • Prázdná: 1530 kg (spalovací verze) / 1490 (elektrická verze)

Elektrická verze

• Náhon: stálý 4x4 (každé kolo má svůj motor)
  • Světlá výška: 2 - 140 mm (stavitelná)
  • Brzdy: rekuperační, elektromagnetické

Pohon

• Převodovka: 21 stupňů sekvenční
  • Typ: Hybridní (spalovací motor + elektromotor)
  • Spalovací motor
    • Uspořádání: dvojice vidlicových šestnáctiválců (2x V16) - jeden za přední a druhý před zadní nápravou
    • Typ: Zážehový
    • Chlazení: vodou
    • Plnění: přetlakové (každý motor 2 kompresory + 4 turbodmychadla, přídavné okysličovadlo oxid dusný N2O)
  • Elektromotory
    • 1x asynchronní trojfázový vestavěný v setrvačníku každého spalovacího motoru (zároveň slouží jako startér, alternátor) (2x 3375 kW / 2x 1046 Nm)
    • Zdroj energie: lví vakuový článek
  • Celkový nejvyšší výkon motorů: 18700 kW (25077 HP) při 18000 RPM
  • Celkový nejvyšší kroutící moment: 22152 Nm při 3050 RPM
  • Maximální rychlost: 834 km*h-1
  • Zrychlení 0 - 100 km*h-1: neuvedeno
  • Zrychlení na maximální rychlost: 27,1 s

• Provedení: jeden elektromotor pro každé kolo umístěný ve dvojici mezi koly
  • Zdroj energie: lví vakuový článek v podlahové plošině