Miðbaugshöfn

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Miðbaugshöfn (Rovníkový přístav) je kosmodromem a leteckou a námořní základnou královského vojska Kaely Akexi. Nachází se mimo hlavní území království, na původně malém výběžku pevniny mezi oceánem a hraničními horami Mrtvého poloostrova na akelianském kontinentu Stórjörð. Formálně jde stále o součást Zgwalagah, fakticky je zařízení čistě kaelanské a díky dohodě obou zemí zde platí kaelanské zákony. Do vybudování města Stjörnbörg v hlavním území království byl Miðbaugshöfn hlavním kaelanským kosmodromem.

Celý Miðbaugshöfn je vybudován a od počátku provozován a spravován kaelanským státním průmyslovým koncernem Björntec. Kromě něj a královského vojska jsou hlavními uživateli kaelanské výzkumné a vzdělávací instituty a zgwalagahská primárně na leteckou a vesmírnou techniku zaměřená společnost Mabodyne. Původní plány zahrnovaly i velký námořní přístav s překladištěm, to však bylo vypuštěno ve prospěch ubytovacích kapacit a zdejší kotviště tak slouží výhradně kaelanským vojenským lodím.

Kromě funkcí vojenské základny a kosmodromu poskytuje Miðbaugshöfn bydliště pro 130 000 obyvatel (mimo vojáků a zaměstnanců) a díky značnému předimenzování výkonu jaderných reaktorů, které základnu napájí energií, také dodává tunelem do několika zgwalagahských měst pitnou vodu (vzniklou odsolováním mořské vody) a elektřinu pro osvětlení veřejných prostor. Část soli se namísto čištění pro potravinářská použití rozkládá na chlór pro výrobu chemikálií a sodík pro výrobu chladících kapalin a tekutých paliv pro jaderné reaktory.

Po zahájení provozu novymirských vesmírných lodí Sajuz z Miðbaugshöfnu, pro které byla upravena stará startovací rampa pro vertikální starty, byl před hlavní budovou střediska řízení vesmírných letů odhalen pomník posádky Semljonu 6, prvního pilotovaného letu vesmírné lodě Sajuz, který skončil tragicky (více v článku o Sajuzech). Druhým podobným artefaktem se stal jeden z menších hangárů, v němž je vystaven vrak lodi Wu Kang Zitori, po určitou dobu nesprávně nazývané Wuz Kang Atori.

Kosmodrom se proslavil také svou přistávací dráhou pro raketoplány o délce přes 7 km, která byla až do úprav přepravního terminálu v kaelanském Městě tří hradů a vybudování Stjörnbörgu nejdelší lidskou přistávací dráhou na celé planetě.

Související stránky