Muram

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Muram, přezdívaný také Nakaurský strom podle nakaurů, je jedním z nepříliš oblíbených stromů rostoucích na Akelii.

Muram má podobu košatých stromů podobných jabloním, poblíž kterých často roste. Je ovšem silnější, takže svými hlubokými kořeny dokáže zpevnit svahy, ve kterých roste, někdy bývá vysazován jako větrolam. Listy jsou kožovité, vejčitého tvaru, a dodávají stromu exotický vzhled. Ke konci akelianského léta na něm rostou modré plody podobné malinám. Většina těchto stromů roste v Novymiru, snadno k nalezení jsou také v jižních vévodstvích Kaely Akexi a na severu Selliath. Po většinu historie lidé tyto stromy záměrně ničili.

Pojmenování stromu vychází především z jeho jedovatosti pro přirozené bytosti. Nakaurům, kterým je strom často připisován, sice nijak neškodí, ale jeho ovoce drtivé většině z nich vůbec nechutná, a tak o tyto stromy zpravidla nejeví zájem. Jediný známý strom tohoto druhu v jejich říši se nachází v zahradách jejich sídla ve stejnojmenném městě Qwë, ukrytý v háji tvořeném především duriany.

Alan Caldwell jej nazval nejjedovatějším stromem dvou světů - způsobuje za deště vyrážky těm, kteří pod ním stojí, kouř z jeho hořícího dřeva poškozuje zrak, otravuje vodu, do které padají jeho listy a požití jeho ovoce způsobuje zaručenou smrt. To zjistil předtím, než se dozvěděl o existenci svikultu.

Související stránky