Nakaru

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nakaru je společnost z Qwanvarské říše specializující se na výrobu dopravních prostředků pro individuální dopravu. Kromě plejády malých prostředků jako koloběžky a jízdní kola vyrábí i (obvykle elektrické) skútry, motocykly a automobily. Většina těchto věcí na qwanvarském trhu je dovážena z Midgardu, nebo jde o v Qwanvarské říši mnohými firmami vyráběné kopie midgardských výrobků. Jen některé firmy vyrábějí i své vlastní produkty, a jen Nakaru dokázala s těmito produkty prorazit natolik, že mohla s výrobou napodobenin či kopií úplně přestat.

Společnost založil Vyzkharzam Taranys, vášnivý uctívač nakaurů a potomek lidských sluhů v nakaurském sídle Qwë. K jeho zájmu o dopravní prostředky přispělo vyprávění jeho matky o ohromné sbírce motocyklů a automobilů, kterou nakaurové měli, a že jen málokterý exemplář pocházel z Qwanvarské říše, ostatně i vozy, ve kterých nakaurové jezdili každý den, pocházely z dílen kaelanského koncernu Björntec. Vyzkharzam Taranys se rozhodl, že svým milovaným vládcům ukáže, že i v jejich říši mohou vznikat kvalitní vozidla, a že jednoho dne pro ně vyrobí vozy natolik dobré, aby přestali neustále jezdit v zahraničních. I kvůli tomu svou zpočátku malou firmu pojmenoval tak, jak ji pojmenoval.

Nejprve začal s výrazně jednoduššími a levnějšími dopravními prostředky - koloběžkami a jízdními koly s přídavných elektrickým pohonem, které byly zvláště ve velkých městech velmi populární. Jeho výrobky nebyly výrazně lepší než jiné, ale nabízely dobrý poměr ceny, kvality a užitné hodnoty, a tak se jejich výrobou firma Nakaru snadno uživila. Velký význam měl i marketing soustředěný nejen na zmíněný poměr, ale i na zakladatelův sen vyrábět vozidla pro nakaury. Při zálibě nakaurů v motocyklech a klasických automobilech tak bylo zcela jasné, že rychle rostoucí továrna musela jít i tímto směrem. Na trhu se prosadila především prakticky zaměřeným automobilem Vyzar, který se svým nespočtem dostupných verzí dokázal pro běžné použití vyhovět téměř komukoliv, přičemž vynikal poměrem ceny, kvality a užitné hodnoty. Jeho cenu snižoval fakt, že byl vyráběn kompletně v Qwanvarské říši a nebylo tak nutné vyrobené vozy nebo jejich díly do říše nějak dopravovat. Uspěl i v zahraničí a stal se nejprodávanějším klasickým automobilem celé planety, i když v některých zemích jeho cenu zvyšovala různá cla uvalená na qwanvarské zboží, případně (hlavně v Republice Benelux) emisní daně, jejichž (přinejmenším oficiálním) účelem mělo být občany od pořizování klasických automobilů odradit.

Po úspěchu na tomto trhu přišla na řadu i dražší vozidla. Sportovní i luxusní modely ovšem stěží dokázaly obstát v nabídce midgardských a kaelanských vozů, s jedinou vyjímkou modelu Exxssperion, ve kterém se na veřejnosti nechal spatřit nakaur Rhetys. Luxusní vozy, které automobilka Nakaru vyvíjela ve snaze nahradit v denním životě nakaurů kaelanské luxusní vozy Björntec Vegurskip, naopak po většinu času propadaly nejen u nakaurů, ale i u lidí.

Nejznámnější produkty

  • Weiqi, řada elektrických vozidel určených do měst, obdoba golfových vozíků nebo nejmenších automobilů, nejmenší prodávané vozidlo qwanvarskými regulacemi klasifikované jako automobil.
  • Vyzar, prakticky zaměřený klasický automobil, proslavil se celosvětově počtem možných verzí. Nejprodávanější vůz planety, na domácím trhu zaznamenal takový úspěch, že každé desáté vozidlo na qwanvarských silnicích je Nakaru Vyzar.
  • Weyru, sportovnější verze vozu Vyzar. Vůz proslul svým úspěchem na trzích v Kaele Akexi a Selliath, kde dosáhl srovnatelné prodejnosti s historicky nejprodávanějším sportovním vozem planety Björntec Lipur, oproti kterému byl sice ve všech ohledech horší, ale také citelně levnější.
  • Ayme, větší a luxusnější verze modelu Vyzar/Weyru pojmenovaná po Ayme Taranys, jedné z nejznámnějších uctívaček nakaurů a manželce Vyzkharzama Taranyse, měla být pokusem o vůz pro nakaury, vzhledem k vysoké hmotnosti, tragicky špatných jízdních vlastnostech a chronické nespolehlivosti slabých motorů z menších modelů ovšem vůz proslul spíše negativně. V podstatě jedinými kupci modelu Ayme byli bohatí uctívači nakaurů, z nichž mnozí si na něj nechali vytvářet podobizny svých oblíbených nakaurů. Takto vyzdobené vozy z qwanvarských silnic vyhnala až hrozba nakaurů, že kresby na karoseriích vozidel zařadí mezi nepovolené úpravy. Namísto toho se ve velkém rozmohly zástavby větších a výkonnějších motorů, které byly schopné těžký vůz rozpohybovat snáze alespoň na qwanvarských dálnicích.
  • Exxssperion, nejrychlejší běžně dostupný automobil na qwanvarském trhu, splnil touhu zakladatele firmy Nakaru vidět nakaury používat qwanvarská vozidla.

Související stránky