Nakaru Exxssperion

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nakaru Exxssperion je hypersportovní automobil vyráběný v Qwanvarské říši společností Nakaru. Kromě snahy společnosti Nakaru prosadit se na každém zákoutí trhu dopravních prostředků pro individuální dopravu na úkor dovozců midgardských vozidel a výrobců jejich napodobenin byla důvodem jeho vývoje i snaha ukázat nakaurům, vládcům Qwanvarské říše, že i v jejich zemi je možné vyrobit špičkový vůz.

Jelikož je Exxssperion hlavně výkladní skříní technologií, byl vyvinut a vyráběn bez ohledu na výrobní náklady. Společnost Nakaru do něj vložila to nejlepší, co dokázala. Na vše osobně dohlížel zakladatel společnosti Vyzkharzam Taranys, pro kterého automobil Exxssperion představoval naději na splnění snu, že nakaurové dají před špičkovými zahraničními vozy, nejčastěji kaelanského výrobce Björntec, přednost vozům vyrobeným v jejich říši. Kromě toho marketingové oddělení výrobce doufalo ve využití výkonného vozu i v Qwanvarské říši velmi populárním motorsportu, především v prestižních závodních sériích na četných okruzích, kterým jinak dominovaly přestavby kaelanských vozů.

Verze

Exxssperion I (EX 001/g)

První verze tohoto vozu sice nakaury zaujala, ale také rozesmála - šlo sice o velmi rychlý a povedený vůz, ale téměř všechny jeho prvky byly původem midgardské, a ty které nebyly, pak na sobě měly označení výrobce Björntec. Reakce nakaurů zástupce firmy vyděsila, a při oficiálním představení vozu tak raději rovnou uvedla, odkud co na voze pochází. To sice přineslo posměch veřejnosti, ale také uznání nakaurů, a tak některé z 200 vyrobených exemplářů skončily u nakaurů nebo v Arkanwloxu. I z tohoto důvodu nesou všechny díly původní značky jejich midgardských výrobců.

Exxssperion nejvíce připomínal vozy midgardského výrobce Koenigsegg, které se mnozí qwanvarští konstruktéři snažili napodobit. Stejně jako mnohé z těchto napodobenin i Exxssperion měl karoserii typu kupé vyrobenou z uhlíkových vláken a titanu, odlišoval se svou technikou - všechna čtyři kola byla nezávisle řiditelná i poháněná, o což se starala kombinace uprostřed umístěného elektromotoru a spalovacího motoru, devítistupňové sekvenční převodovky a trojice diferenciálů.

Existoval ve třech verzích, které se lišily použitým spalovacím motorem:

  • Exxssperion Roto vybavený rotačním motorem typu Wankel o třech komorách odvozeným od motorů midgarské firmy Mazda
  • Exxssperion V10 vybavený vidlicovým desetiválcem převzatým z midgardského vozu Audi R8
  • Exxssperion V12 vybavený vidlicovým dvanáctiválcem převzatým z kaelanského vozu Björntec Lipur, který je sám založený na midgardském motoru Mercedes M120

Exxssperion II (EX 002/fk)

Druhá verze tohoto modelu už byla zcela vyrobená ve firmě Nakaru včetně všech komponent. Vůz se příliš nezměnil, pouze měl vylepšenou aerodynamiku a byl o něco spolehlivější. K trojici verzí stejně jako u předchůdce přibyla verze V8 vybavená osmiválcovým motorem a pohonem pouze zadních kol, která měla být napodobeninou midgardského vozu Koenigsegg Agera.

Exxssperion III (EX 003/w)

Třetí verze tohoto modelu měla opět karoserii typu kupé vyrobenou z kombinace titanu a uhlíkových vláken, dostala ovšem dvě přední a dvě zadní nápravy. Každé z osmi kol bylo nezávisle zavěšené, řiditelné i poháněné, což měla opět na starosti kombinace elektromotoru a spalovacího motoru umístěná uprostřed. Používán už byl pouze jediný motor, pístový V12, který byl sice podobný kaelanskému motoru z předchozích verzí, ale byl od začátku vyvinut ve firmě Nakaru. Výrobce jeho uvedení na trh několikrát odložil, aby bylo možno vše odladit.

Exxssperion IV (EX 004-ZKF/cv)

Čtvrtá verze tohoto modelu měla v principu opět stejnou techniku, ale kvůli nové aktivní aerodynamice přešla na karoserii nejvíce připomínající monoposty midgardské Formule 1 z konce 20. století. Z bezpečnostních důvodů ovšem nechyběly překryty na všech osmi kolech a poklop kabiny podobný stíhacím letadlům. Vůz vznikl původně jako závodní speciál, až později byl doplněním povinné silniční výbavy proměněn ve veřejně prodávaný vůz.

Díky špičkové technice se čtvrtá generace modelu Exxssperion stala nejdražším novým vozem na qwanvarském trhu. Několik měsíců se nepodařilo prodat ani jeden kus, než se jezdcům továrního týmu podařilo s jeho závodní verzí obsadit prvních pět pozic všech závodů, do kterých se tým přihlásil. Teprve poté si všechny exempláře našly své kupce.

Exxssperion Athena (EX 004-KKF/ecr)

Zatím poslední verzí tohoto vozu se stalo inovované závodní provedení. V základu i na pohled vypadalo identicky jako předchozí Exxssperion IV, oproti kterému už ale nepočítalo s použitím na běžných silnicích, bylo plně optimalizováno pro závody. Hlavním rozdílem byla pozměněná konstrukce a pro nové nasazení optimalizovaná pohonná jednotka, díky čemuž byl vůz téměř o třetinu lehčí a zároveň o něco výkonnější.

Vůz získal svůj název podle nakaurky Athény, která ho používala v závodech, kterých se účastnila po boku svého druha Rhetyse, který k tomu vždy používal vozy kaelanské výroby.

Související stránky