Omračovač

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Omračovač je obecné označení pro zbraň, jejíž účelem není smrt cíle, ale pouze její omráčení na omezenou dobu. Zatímco nadpřirození lvi při potřebě omráčit protivníka použili kouzla (ať už z magického meče, nebo seslaného jimi samotnými) a elfové postupovali podobně, trpaslíci a lidé takové možnosti neměli a obvykle k dosažení téhož výsledku použili úder tupým předmětem (či pěstí) do hlavy, což se však ne vždy podařilo bez trvalých následků či smrti cíle.

Poněkud sofistikovanější metodou mohlo být zasažení protivníka elektrickým proudem, což na Zemi vedlo k vytvoření paralyzérů. Tyto však často nejsou účinné nebo naopak způsobí smrt zasaženého. Na Akelii dosáhli v tomto směru prvního úspěchu kaelanští vědci z Askaridarova královského vzdělávacího institutu, kteří jako první představili prototyp zbraně vystřelující malý proud plasmy, jehož účelem ovšem nebylo zasáhnout protivníka, nýbrž svým elektromagnetickým polem dočasně přerušit některé z neurálních vazeb a tím dosáhnout omráčení protivníka.

Prototyp byl následně za pomoci inženýrů z kaelanského státního průmyslového koncernu Björntec spolupracujících s institutem vyvinut do podoby prakticky použitelné zbraně zvané Tæpen. Tæpen má podobu menší pistole a stejným způsobem se také používá. Napájecí článek vydrží na 250 výstřelů a vypadá stejně jako běžný pistolový zásobník, jen je navíc vybaven malým tlačítkem s displejem, po jehož stisknutí se zobrazí počet zbývajících výstřelů. Dobití článku lze provést snadno pomocí nabíjecí stanice, do níž se vloží, nebo lze připojit k externímu napájecímu zdroji samotnou zbraň, která je schopna provozu z externího napájení a zároveň dobíjet svůj napájecí článek. První způsob používají hlavně ozbrojené síly a jiní profesionálové, kdežto nabíjení ve zbrani je častější mezi civilními uživateli, kteří zbraň vlastní pro svou obranu a proto nezřídka nevlastní více než jeden článek, který ze zbraně nevytahují.

Zbraň je účinná proti jakýmkoliv živým bytostem menším než slon, ale je naprosto neúčinná proti nadpřirozeným lvům a podobným bytostem. Zasažená bytost se probere přibližně 30 minut po zásahu a od zavedení zbraně do výzbroje všech kaelanských ozbrojených sil a jejího uvolnění do volného prodeje civilnímu obyvatelstvu nebyl zaznamenán případ, kdy by zásah z Tæpenu způsobil smrt.

I proto ji pro účely sebeobrany vlastní prakticky každý obyvatel Kaely Akexi, ať už ji nosí přímo u sebe, či ji má schovanou ve svém vozidle a/nebo příbytku, mnozí jich vlastní dokonce několik. Její nespornou výhodou je, že obránce může nejdříve střílet a až potom se ptát, což přispělo ke snížení kriminality. Stát nejenže množství těchto zbraní nijak nereguluje, ale naopak obyvatele dokonce nabádá, aby měli alespoň jednu.

Po velkém úspěchu na domácí půdě byla omračovací zbraň Tæpen uvedena na trhy i v dalších zemích, kde sklidila přinejmenším stejným úspěch. Posléze byla prostřednictvím Atlantis TekKorp exportována i na Zemi.