Orkové v Zemi velkého lva

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Orkové jsou humanoidní tvorové z fantasy světa Země velkého lva. Vznikají nejčastěji z lidí následkem prokletí. Bývají mohutné podsadité a zároveň svalnaté postavy vysoké od dvou a půl do čtyř nebo pěti metrů a kůže může nebo nemusí být zbarvena do zelené, modré či jiné barvy. Také mívají hustější a delší ochlupení, hlavně vlasy a vousy. Některé rysy tváře přetrvávají, takže blízcí prokletého zpravidla poznají i v orkské formě. Kromě lidí může být prokletí aplikováno i na jiné humanoidní bytosti, jako jsou například trpaslíci, nakaurové, zendalové, elfové nebo obři.

Živí se pouze lidmi, ačkoliv mohou jíst i zvířata, zeleninu nebo jinou stravu, avšak pouze lidé a jejich maso je může zasytit. Kromě velikosti vynikají také silou a silným nutkáním jíst. Své lidské oběti často polykají zaživa, což je nasytí rychleji.

Ačkoliv je orkského prokletí schopen i průměrný čaroděj, zrušit ho a přeměnit orka zpět na člověka už tak jednoduché není a zcela spolehlivě to dokáží jen někteří elfové, popř. nadpřirození lvi, kteří toto prokletí vynalezli. Ti také zajistili genetickou pojistkou vyzkoušenou už u lvoelfů, aby nemohli případně vznikat žádní kříženci orků a jiných humanoidních tvorů. Orkům zůstává schopnost rozmnožování, ačkoliv potomek orka, ať už s jiným orkem nebo jakýmkoliv jiným humanoidem, je zásluhou lví genetické pojistky vždy znovu ork.

Prokletí zpravidla záhy zešílí a po nějaké době si na svou roli zvyknou a nezřídka si ji užívají. Bývají poté krutí, krvežízniví a sadističtí, rádi své obětí mučí tak dlouho, dokud je tyto samy nezačnou prosit o smrt. Mezi první oběti každého orka zpravidla patří jeho blízcí, což má v mysli prokletého vyvolat smutek, který je díky prokletí záhy přeměněn na vztek. U některých orků se vyskytuje též sexuální násilí - orkští muži své ženské oběti před sežráním často znásilní, zatímco orkské ženy někdy před sežráním zvláště bolestivými způsoby kastrují své mužské oběti. Toto chování je zapříčiněno fyziologií proměněného těla a některými součástmi prokletí. Změny jsou u mužů postupné, ihned po přeměně, zatímco u žen začnou až se zpožděním, zato bývají výraznější a orkyně tak zpravidla jednají v porovnání s orky mnohem iracionálněji. Pokud měl ork před prokletím nějakou duševní poruchu, tato se ještě znásobí.

Ačkoliv většina orků volí život v ústraní a kromě lovu se obvykle zdržuje v jeskyních, hlubokých lesích nebo na jiných odlehlých místech, někteří orkové se naopak pokouší ovládnout menší lidská sídla a těmto vládnout. Orkské državy nemívají dlouhého trvání, protože orkové buďto během krátké doby sežerou všechny své poddané, nebo je proti nim vysláno vojsko. Ačkoliv orkům nečiní problém porazit i větší počty nepřátel, větším otevřeným střetům se většinou vyhýbají, protože i přes jejich značně posílené regenerační schopnosti jen neradi riskují zranění. Zkušeným mágům z kaelanského rytířského řádu Ritus Lucius se povedlo orky ochočit a použít jako vojáky, přičemž orkům pomáhají k ještě větší síle drogou známou jako Pomsta, která jinak u lidí způsobuje chování typické pro orky.

Kromě silné regenerace, díky které prakticky nestárnou, mají orkové také výrazně lepší zrak i další smysly spolu se značnou fyzickou silou. Navíc jsou mnohem hbitější a rychlejší, než by se mohlo zdát podle jejich podsaditých postav, i nejobéznější ork bez větší námahy dosáhne nebo překoná výkony špičkových lidských či elfích atletů.

Pro své chování bývají orkové často přirovnáváni k nakaurům a dlouho byli považováni za křížence obrů a nakaurů - oba tyto druhy jsou agresivní a s oblibou útočí na lidi a tuto vlastnost (a mnohé další) s nimi sdílí i orkové. Možná i proto nastává zvláštní situace, pokud je orkské prokletí aplikováno na nakaury, protože u těch nastanou pouze fyzické změny, ne psychické.

U některých jedinců se může vyskytnout i civilizovanější chování, takoví jsou snadno rozpoznatelní podle toho, že nosí kalhoty a celkově bývají oblečení oproti běžným orkům, u kterých je výjimkou i prostá bederní rouška. Každý ork však, pokud zrovna nenese brnění, chodí s odhaleným břichem - jeho velikost je jakožto ukazatel úspěšnosti lovu odznakem moci, zřídka se vyskytující orkská společenství mívají určení hierarchie vždy založeno na velikosti břicha - pokud se v nich chce jedinec dostat na vyšší pozici, musí ztloustnout více, než jemu nadřízený jedinec, případně nadřízeného jedince zabít. V některých takových společenstvích existuje i něco jako daně, kdy níže postavení jedinci odevzdávají výše postaveným část svých úlovků, a mohou od nich na oplátku dostávat nějakou menší část jejich. V extrémních případech mohli výše postavení jedinci ztloustnout až k imobilitě, ovšem takoví bývají zpravidla brzy odstraněni silnějším jedincem.

Související stránky