Yggdrasil Networks

Z FantasyWiki
(přesměrováno z YggStore)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Yggdrasil Networks jsou korporací z díla Země velkého lva.

Historie

Yggdrasil Networks byla založena správci Kovářského hradu jako společnost poskytující připojení k Internetu několika lokálním občanským sdružením zaměřeným na poskytování připojení domácnostem. Účelem toho bylo obhájit přímé napojení Kopců na páteřní síť, které umožňovalo jejich superpočítači Yggdrasil sbírat informace a doplňovat databáze jejich Knihovny. Dalším důvodem tohoto spojení bylo umožnit dalším podobným komunitám na Zemi (několik z nich v severských zemích a Japonsku) využívat jejich superpočítače (a samozřejmě přispívat do Knihovny). Tyto komunity toho využily, aby obhájili své uzavření za hradby svých sídel, která se nově oficiálně stala pobočkami Yggdrasil Networks.

Když byla prozrazena existence laboratoří a továrny na telekomunikační zařízení, Yggdrasil Networks začala nabízet také rozličná síťová zařízení a průmyslové a armádní počítače, které svými vlastnostmi dalece převyšovaly cokoliv na trhu, ale chyběly jim prodejní kanály. K vytvoření uceleného portfolia produktů a získání potřebných pozic firma koupila několik společností, a to v krátké době. Ovládnutím spousty dalších technologických společností se Yggdrasil Networks velmi rychle rozrostla natolik, že Kovářům začala přerůstat přes hlavu a vedoucí pozice mamutí korporace připadla jedné ze severských komunit.

Pod vedením seveřanů Yggdrasil Networks ovládla Internet - drtivá většina sítě jí buď patřila, nebo alespoň fungovala na jejích technologiích. Byl to poměrně šťastný krok, neboť v častými finančními krizemi zmítaném světě byla společnost jednou z mála jistot, stabilnější a spolehlivější než většina států. Zablokováním ACTA a dalších podobných dohod a důsledným prosazováním svobody na síti a síťové neutrality si korporace získala oblibu většiny lidstva. Začalo platit, že Internet = Yggdrasil Networks, a to nejenom kvůli vlastnictví částí sítě, ochraně svobodné a necenzurované sítě, ale také starostí o její bezpečnost - Yggdrasil Networks mařila plány většiny hackerů. Uživatelé byli rádi, že se někdo stará o bezpečnost sítě, hackeři samotní to nejspíše vnímali jako výzvu jejich schopnostem - ne nadarmo firma často vyhlašovala soutěže, kdy nabízela zaměstnání a/nebo astronomické finanční odměny tomu, kdo kompromituje zabezpečení daného serveru, zřízeného a provozovaného pouze pro účely soutěže. Právě takto získávala specialisty. Ostatně už od svého založení byla společnost velmi velkorysá k technologickým nadšencům.

Svobodomyslnost, upřímnost a rytířské zásady byly vedení společnosti vždy vlastní. Sabotování snah o cenzuru sítě ovšem vadilo vládám států, stejně jako více věcí. Při pokusech o likvidaci nebo alespoň oslabení Yggdrasil Networks ale vlády států tvrdě narazily, o což se kromě více či méně legální obrany společnosti samotné postaraly také protesty (nejen odborné) veřejnosti.

Poté, co většina pozemských států kvůli celkové degradaci lidské civilizace padla, Yggdrasil Networks oficiálně oznámila převzetí Internetu a vytvořila spojení mezi ním a kaelanskou sítí Yggdrasil, čímž mimoděk připravila na Zemi půdu pro elfy, kteří se rozhodli planetu ovládnout, aby lidem zabránili v jejím zničení.

Ke správě a optimalizaci pozemské sítě byla použita umělá inteligence Yggdrasil z Kovářského hradu. Běžní zaměstnanci o její existenci dlouho vůbec nevěděli, byla odhalena až poté, co se úředníkům nezdály podezřele nízké personální výdaje v daňovém přiznání. Yggdrasil se pak sám představil coby submisivní umělou inteligenci, a označil sám sebe (entitu i síť) za poněkud rozsáhlejší obdobu Apple Siri.

Produkty

Yggdrasil Networks postupně začala nabízet všechno, co se alespoň trochu týkalo počítačů a počítačových sítí, postupně i telekomunikací obecně. Některé jejich výtvory mají větší význam:

Yggdrasil (síť)

Poté, co Yggdrasil Networks ovládla Internet, komunita o síť se starající na Zemi nějaký čas vystupovala jménem této společnosti.

YggStore

YggStore (http://www.yggstore.ygg) je největším internetovým obchodem s uměleckými díly (po vzoru iTunes společnosti Apple, kterou Yggdrasil Networks nedlouho předtím koupila), který splnil tužby uživatelů. Vlastníkům autorských práv zpočátku vadilo, že YggStore odmítal DRM, vydávat něco jen v určitých zemích nebo předplatné místo pay per view a podobně, ovšem když obchod víceméně zlikvidoval warez scénu (neboť nákup her, filmů, hudby, knih nebo čehokoliv jiného na YggStore byl velmi levný a mnohem pohodlnější než shánění na černém trhu, nemluvě o bezplatných službách jako například možnost kdykoliv stáhnout zakoupené dílo v kterékoliv nabízené kvalitě, formátu či jazykové verzi atd.), jedné z velkých nahrávacích společností došlo, že uživatelé jsou díky podobně přátelským službám ochotni za obsah alespoň něco málo platit, uzavřela s YggStore smlouvu. Uživatelé získali možnost legálního nákupu děl toho vydavatele, vydavatel získal rostoucí zdroj příjmů. Poté, co byla do YggStore začleněna podobná služba zaměřená na počítačové hry nazvaná Steam (získána odkoupením od společnosti Valve), kdo neměl aktivní účet na YggStore, jako by nebyl. YggStore tak zahájila éru digitální distribuce a snížila politické napětí - běžní lidé tolik nedemonstrovali, neboť YggStore se stal jejich zdrojem zábavy (levněji než placené účty sdílecích systémů) a ani samotní warezáci už nebyli tak aktivní, jako dříve - poptávka po nich prakticky zmizela. Obchod se stal mocným argumentem Yggdrasil Networks proti cenzuře Internetu, takže důvodů protestovat ubylo. Navíc, nahrávací a filmové společnosti a další vydavatelé víceméně neměli na výběr, mohli spolupracovat s YggStore podle podmínek Yggdrasil Networks, nebo zkrachovat. Dalším přínosem YggStore byla archivace významných děl, která z něj udělala novodobou Alexandrijskou knihovnu. YggStore znal zkrátka každý, během krátké doby ani jiné distribuční kanály nebyly. Vše se sice dalo shánět i jinde, ale pouze na YggStore bylo všechno.

Struktura

Od svého založení měla Yggdrasil Networks jediného generálního ředitele, v době založení 178 pozemských let starého elfa Wif'thulhu vystupujícího pod jménem Thor Karl Frederiksson, který sám tvořil celé vedení společnosti (ostatní členové vedení byli pouze pravidelně měněnými hologramy). Poté, co byl Wif'thulhua zavražděn (krátce po přestavbě Arkanwloxu), jeho místo převzal elfí lvoelf Aefalor, člen Sněmu Rady Tyrheljörgu. Hlavními správci sítě byli členové Kovářského hradu a prostředníkem mezi nimi, Aefalorem a zbytkem společnosti se stala umělá inteligence sítě Yggdrasil, nazvaná taktéž Yggdrasil. Síť sama podle potřeby najímala zaměstnance a starala se o svůj chod coby společnosti.