Zhmotňovač

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zhmotňovač je technické zařízení objevující se ve fantasy sérii Země velkého lva splňující lví princip dokonalé technologie.

Vynálezcem tohoto zařízení je rasa Zendalů, která se ještě před stvořením Akelie spřátelila s Ajkelem. Ten tuto technologii v mnohém zdokonalil a převzal její vývoj. Právě proto bývá považována za lví výtvor.

Princip funkce

Zařízení využívá princip zachování energie a změny jejích forem. Využívá čistou (magickou) energii, kterou mění přímo na hmotu nebo naopak. Je-li do přístroje vložen přesný popis předmětu a má-li přístroj k dispozici dostatek energie, zhmotňovač předmět vytvoří. Při opačném postupu je vytvořen přesný popis předmětu pro případné opětovné složení a hmota, která předmět tvoří, je přeměněna na magickou energii. Takto pracuje také transformátor energie sloužící pro převody různých forem energie (zjednodušená verze pro převod různých forem na čistou energii je součástí hart).

Přístroj umožňuje také skenování, kdy je vytvořen přesný popis předmětu, ale již nedochází k samotné přeměně.

Tento přístroj je významným zdrojem dat pro databázi vědění a umění v superhartě Tyrheljörgu.

Je-li předmětem živý tvor, je před přeměnou odděleno vědomí tvora a odesláno na datový krystal spolu s popisem těla tvora. Při opětovném složení těla je pak vědomí nahráno zpět. Obdobně se postupuje i zařízení uchovávajících data, např. pevné disky počítačů. Data na zařízeních se sice zachovávají, ale přístroj pro jistotu provádí kontrolu s využitím předtím vytvořené kopie. Tato kontrolní procedura se provádí i s vědomím živých tvorů, aby se zajistilo, že nedojde k nežádoucím změnám při přenosu.

Použití

Zhmotňovač je zpravidla ovládán pomocí harty, která může být i jeho součástí, minimálně jakožto řídící prvek. Sám o sobě je jedním z nejoblíbenějších typů příslušenství k hartám.

Z bezpečnostních důvodů se doporučuje veškeré získané informace zálohovat, díky čemuž se již podařilo zachránit velký počet významných uměleckých děl či vynálezů. Akeliané sami tyto informace občas z vlastní vůle nabízejí databázi Tyrheljörgu k prospěchu všech Akelianů. Tato databáze se pak stává jakousi obdobou Wikipedie. Ostatně právě zálohování a uchovávání uměleckých předmětů a kulturních nebo historických památek (knihy, obrazy, hudební nástroje, domy, města, hrady...) bylo jednou z prvních činností, ke které se tato zařízení začala používat.

Přednosti tohoto vynálezu se projevily také ve výrobě, odpadovém hospodářství a energetice. Odpad se netřídí, ale pomocí zhmotňovače přemění na energii, kterou lze dále využít kterýmkoliv zařízením - od hart po vesmírné lodě. Také lze pomocí nich vyrobit velice levně libovolné množství jakýchkoliv předmětů (výroba živých tvorů je z etických důvodů zakázána, počítá se s ní pouze pro případ nutnosti obnovit akelianskou přírodu po nějaké katastrofě - o genetickou rozmanitost i ostatní úskalí se v takovém případě postará superharta Tyrheljörgu).

Zhmotňovače nalezly uplatnění také v medicíně. Jsou jimi vyráběny různé vzácné byliny či jejich směsi, náhradní tkáně či celé orgány nebo v extrémních případech také celá nová těla. Toho se však z etických důvodů využívá jen na přímou žádost pacientů a pouze v ojedinělých případech.

Díky síti hart umožnily vznik teleportace - opětovné složení předmětu či tvora, popř. osob se prostě jen provede na jiném zhmotňovači někde jinde. Lvi si zvykli mezi sebou posílat menší předměty, zhmotňovači určenému k těmto účelům říkali podle lidského přístroje na posílání dokumentů fax. K cestování se pak používá jinak modifikovaný zhmotňovač, tzv. portál.

A v neposlední řadě také teprve díky nim lidé pochopili, proč lvi ani elfové nikdy nepoužívali peníze.

Mimo jiné je na principu zhmotňovače založena řada dalších zařízení:

  • Univerzální transformátor energií a hmoty (přeměna čehokoliv na cokoliv)
  • Výroba elektrické energie (v jaderných nebo obecně tepelných elektrárnách nahrazení chladícího systému, generátorů, transformátorů a parogenerátoru jednoúčelovým transformátorem teplo > elektřina na bázi zhmotňovače; přineslo razantní zvýšení bezpečnosti, účinnosti a výkonu hlavně jaderných elektráren)
  • Napájecí zdroje
  • Kopírování předmětů
  • Výroba/recyklace energie/hmotných objektů
  • Likvidace odpadu
  • Zálohování genomu
  • Manévrovací (nebo obecně precizní podsvětelný) pohon (u vesmírných lodí - přeměna elektrické nebo magické energie na kinetickou) i brzdění (opačný proces)

Některá významná zařízení také zpravidla hmotňovač obsahují:

a spousta dalších.

Související články