Graviplán

Z FantasyWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Graviplán, nebo běžněji létající talíř, je běžný dopravní prostředek na Akelii. Byl vynalezen pozemským vědcem a vynálezcem Nikolou Teslou někdy na přelomu 19. a 20. století pozemského letopočtu. Po vynálezcově smrti tajná služba zabavila veškeré jeho materiály, ovšem jeho kompletní odkaz a dílo se povedlo okopírovat a odnést na Akelii Magnusi Gunnarssonovi, pracovníkovi Askaridarova královského vzdělávacího institutu ve Městě tří hradů. Práce pozemského génia v Kaele Akexi padla na úrodnou půdu a jedním z výsledků následného výzkumu byl i graviplán.

Stroj má tvar disku, nebo přesněji připomíná dva polévkové talíře přiklopené k sobě. Uvnitř je šest antigravitačních motorů poháněných generátorem získávajícím elektrickou energii z okolní atmosféry, přičemž obsahoval i zásobník umožňující krátké meziplanetární lety. Všechny tyto technologie stejně jako létající talíř vynalezl sám Nikola Tesla. Vzhledem k silnějšímu elektromagnetickému poli Akelie oproti Zemi dosahoval tento stroj při testech kaelanských vědců mnohem lepších parametrů. Nemohl se sice ani zdaleka měřit se lvími létajícími loděmi, ovšem dokázali ho vyrobit i lidé a to bylo hlavní.

Graviplán způsobil na Akelii doslova revoluci v dopravě - tradiční způsoby sice byly zachovány, ale používaly se spíše pro dopravu nákladů, protože osobní i nákladní automobily byly z velké části nahrazeny graviplány. To umožnilo výrobcům automobilů zaměřit se spíše na co nejdokonalejší automobily pro nadšence, namísto uniformních strojů určených širokým masám zákazníků. U graviplánů následně proběhl podobný vývoj jako u automobilů - objevovaly se jak stroje pro nadšence, tak i stroje dělané pro široké masy.